• samochody z usa logo

Amerykańskie samochody ze Stanów Zjednoczonych, które podziwia cały świat

Chevrolet, Chrysler, Pontiac, Dodge, Hummer, Jeep, Buick, Cadillac czy Lincoln... To tylko niektóre z bogatej kolekcji legendarnych amerykańskich marek motoryzacyjnych. Wywodzące się z USA samochody są często podziwiane jako niezwykle stylowe, luksusowe gadżety największych gwiazd sportu czy Hollywood. W wielu przypadkach stają się też głównymi bohaterami największych kasowych przebojów kinowych, i to nie tylko filmów drogi. Na taśmie filmowej zostały utrwalone setki modeli, a takie produkcje, jak filmy „Need for Speed”, „Szybcy i wściekli”, „Mistrz kierownicy ucieka”, „Blues Brothers”, „Bonnie i Clyde”, czy też seriale „Viper” bądź „Nieustraszony” to tylko mały wycinek filmów, w których wystąpiły samochody z Ameryki należące do znanych na całym świecie marek motoryzacyjnych. Nie zapominajmy, że to właśnie Stany są ojczyzną takich koncernów samochodowych, jak Ford Motor Company, General Motors Corporation czy Chrysler. Wiele modeli, które zjechały z ich linii produkcyjnych po latach zostało uznanych za ponadczasowe, legendarne czy wręcz kultowe. Jeśli chodzi o charakterystyczne samochody z USA, wielu z nich udało się nie tylko na dobre wpisać w kulturę masową (filmy, seriale, gry komputerowe, piosenki), ale przede wszystkim – w historię światowej motoryzacji.

zdjęcia amerykańskiego Mustanga

Pontiac GTO i inne samochody ze Stanów

Pontiac to znana na całym świecie amerykańska marka, która istniała w latach 1926-2010. Wypuściła na rynek wiele kultowych modeli, jak Pontiac Tempest, Pontiac Firebird, Pontiac Trans Am czy Pontiac GTO. Ten ostatni uznawany jest przez wielu fanów motoryzacji za pierwszy muscle car z prawdziwego zdarzenia. Czym właściwie były muscle cars? To przeważnie samochody z Ameryki Północnej, Afryki Południowej bądź Australii, produkowane w pewnym przedziale czasowym lat 60. i 70 minionego stulecia. Ich znak rozpoznawczy to rewelacyjne osiągi uzyskiwane pomimo zachowania zwykłych rozmiarów samochodu.

Ponadprzeciętne wyniki były osiągane dzięki montowaniu silników o dużej mocy (zwykle był to silnik V8) w pojazdach standardowej wielkości; przeważnie miały one tylny napęd. Niektórzy specjaliści uznają, że tego typu samochody amerykańskie – wyróżniające się wyjątkowo dużym wskaźnikiem mocy do masy – tworzą swego rodzaju odrębną kategorię samochodów sportowych. Inne znamienite modele samochodów typu muscle car to m.in. Mercury Cougar, Shelby Cobra Daytona, Plymouth Barracuda, Ford Mustang, Ford Ranchero, Buick Skylark, Dodge Charger, Rambler Rebel, Chevrolet Camaro, Chevrolet Chevelle, a także Pontiac Tempest i Buick Skylark. Brawurowy wywód na temat dwóch ostatnich, jaki w filmie „Mój kuzyn Vinny” zaprezentowała Marisa Tomei, z pewnością przyczynił się do tego, że za swoją rolę dostała Oscara.

samochody z ameryki

Chevrolet – ponadczasowy przebój

O ile Pontiac to marka, która nie przetrwała do dzisiejszych czasów, o tyle Chevrolet ma się świetnie i wciąż cieszy się ogromną popularnością. Co więcej, pojazdy tego producenta należą do najchętniej kupowanych samochodów na świecie. Do najbardziej znanych modeli tej marki należą Chevrolet Corvette, Chevrolet Bel Air, Chevrolet Nomad, Chevrolet Malibu, Chevrolet Silverado czy Chevrolet Camaro czy należący do muscle cars Chevrolet Chevelle.

Mało kto wie, że chevrolety podbijały polski rynek motoryzacyjny już w okresie międzywojnia, przez kilka lat będąc jedną z marek samochodowych najczęściej rejestrowanych przez urzędy II Rzeczpospolitej. Rosnąca popularność tego brandu na ziemiach polskich doprowadziła nawet do tego, że w 1928 roku ruszyła produkcja karoserii chevroletów, a następnie – także montaż podwozi. Po kilku latach prosperity, w wyniku światowego kryzysu gospodarczego montownia została zamknięta, jednak w 1936 roku montaż chevroletów oraz innych samochodów spod znaku General Motors ruszył na nowo w innym miejscu. Zakłady pracowały pełną parą aż do wybuchu II wojny światowej. Ale Chevrolet wpisał się w polską historię nawet wtedy – produkowane przez niego auta wykorzystywane były przez polską armię i stanowiły wyposażenie m.in. Warszawskiej Brygady Pancerno-Motorowej. Na podwoziu ciężarowego Chevroleta 157 powstał też słynny samochód pancerny Kubuś, który brał udział w Powstaniu Warszawskim. Ten najstarszy zachowany samochód pancerny polskiej konstrukcji istnieje po dziś dzień i można go oglądać w Muzeum Wojska Polskiego w Warszawie.

wnętrze Mustanga

Paradoksalnie, kupione w duńskiej montowni chevrolety, samochody z USA, można było spotkać także na ulicach w czasach głębokiego PRL-u – wozili się nimi ówcześni dygnitarze. Niestety, w roku 2015 koncern General Motors zakończył sprzedaż aut tej marki na rynkach europejskich, z wyjątkiem Rosji i innych państw WNP. Sposobem na zakup chevroleta jest więc sprowadzenie go ze Stanów.


Powiew luksusu: Cadillac i Lincoln

Jeśli chodzi o legendarne samochody ze Stanów, do najbardziej luksusowych i prestiżowych marek zza Oceanu należy bez wątpienia Cadillac. Ta znana na całym świecie marka została założona w 1902 roku, jednak już po kilku latach działania przejął ją koncern General Motors. Do ciekawszych modeli tej marki, wypuszczanych na rynek przez kolejne dziesięciolecia, należą m.in. Cadillac Sixty Special, Cadillac DeVille, Cadillac Fleetwood, Cadillac Eldorado, Cadillac Seville, Cadillac ATS, Cadillac DTS, czy też ultranowoczesny Cadillac Cien.

Odpowiedzią na markę Cadillac – mocny punkt w portfolio General Motors – było uruchomienie produkcji niezwykle reprezentacyjnych samochodów marki Lincoln. Podobnie jak Cadillac, Lincoln też został szybko wchłonięty przez motoryzacyjnego giganta – tym razem była to wytwórnia Forda. Od tego czasu na rynek trafiły m.in. takie modele, jak Lincoln Continental, Lincoln Navigator, Lincoln LS, czy też Lincoln MKZ. Flagowym modelem tej marki jest natomiast Lincoln Town Car, należący do najwyższej, luksusowej klasy F samochodów osobowych. To duża, komfortowa limuzyna o miękkim zawieszeniu, sprawdzająca się na długich trasach w USA, 4-drzwiowy sedan o imponującej długości 5,48 bądź 5,64 m. Lincoln Town Car nierzadko służył też jako podstawa innych wyjątkowo długich samochodów.

muscle car z USA