• samochody z usa logo

Koszt sprowadzenia auta z USA – jak go ograniczyć?

Zarówno procedura, jak i koszt sprowadzenia auta z USA to bardzo szeroki temat. Aby dobrze sobie z nim poradzić i uniknąć pułapek, jakie czyhają po drodze na potencjalnych kupców, trzeba mieć gruntowną, praktyczną wiedzę na temat funkcjonowania amerykańskiego rynku motoryzacyjnego. Zadanie sprowadzenia auta zza Oceanu nad Wisłę najlepiej powierzyć specjalistom w tej dziedzinie – sprawdzonej firmie zajmującej się tym na co dzień, takiej jak California Motors. Na współpracę z profesjonalistami decyduje się zresztą większość osób, które chcą sprowadzić do Polski samochód; niewielu jest śmiałków, którzy porywają się na to, by przejść ten proces samodzielnie. Wówczas muszą nie tylko zapłacić za swój transport w obie strony, ale także postarać się o wizę, co zdecydowanie podnosi koszt całego przedsięwzięcia.


Samochód z USA – podstawowe wydatki

Pozycji w kosztorysie sprowadzenia auta ze Stanów jest sporo – jednak nawet po doliczeniu wydatków związanych z importem auta z USA do Polski jego zakup może się nam bardzo opłacić. Na liście wydatków nie powinno zabraknąć takich punktów, jak transport auta na lawecie z miejsca zakupu do portu w USA, fracht z portu w Stanach do portu w niemieckiej Bremie plus opcjonalne dodatkowe ubezpieczenie ładunku, koszt odprawy celnej, tłumaczenie dokumentów, opłata za rozładunek w porcie docelowym, cło (10-22%), akcyza (3,1-18,6%) i VAT (23% w Polsce, 19% w przypadku frachtu do Niemiec), koszt transportu z portu w Niemczech do domu nabywcy w Polsce. Kwoty te zależą oczywiście od wartości sprowadzanego auta, a także od pokonywanych odległości. Przy zakupie auta używanego trzeba też wykonać na miejscu badanie techniczne oraz sprawdzić historię auta po numerze VIN, co wiąże się z dodatkowymi opłatami.

Oczywiście wszystkie te sprawy do załatwienia, począwszy od wyszukania i sprawdzenia auta, przez organizację jego frachtu do portu w Europie, a następnie transport do Polski, można zlecić wyspecjalizowanej firmie. Będzie to dodatkowa opłata, która jednak pozwoli nam zaoszczędzić mnóstwo czasu i wielu kłopotów. Już po tym, jak auto do nas dotrze, trzeba będzie jeszcze ponieść koszt kilku przeróbek, przede wszystkim związanych ze światłami. Auto ze Stanów należy oczywiście w Polsce zarejestrować, co wiąże się z opłatą za badanie techniczne i za tłumaczenie dokumentów wozu z angielskiego na polski.

auto Chevy

Koszt sprowadzenia auta z USA – tak możesz zaoszczędzić

Diabeł tkwi w szczegółach, dzięki nim można naprawdę sporo zaoszczędzić. Przede wszystkim bardzo pożądany jest niski kurs dolara wobec złotego – im bardziej korzystny, tym koszt sprowadzenia auta z USA będzie niższy. Poza tym im bardziej luksusowy i droższy samochód, tym cała operacja staje się bardziej opłacalna – różnice w wyjściowej cenie auta z salonu w Stanach i Polsce mogą sięgać setek tysięcy złotych.

Wiedza na temat specyfiki rynku amerykańskiego pozwoli zaoszczędzić jeszcze więcej. Warto pamiętać, że w USA – kraju ogromnej konkurencji w branży motoryzacyjnej w wielu salonach możemy bez trudu uzyskać spory rabat, zwłaszcza na bogatych przedmieściach wielkich miast. W dodatku stany dzielą się na takie, w których auta opodatkowuje się przed udzieleniem rabatu bądź po, co także pozwala sporo zaoszczędzić. Co więcej, w niektórych stanach kilkuprocentowy podatek od sprzedaży w ogóle nie obowiązuje!