• samochody z usa logo

Cło na samochody ze Stanów – o tym musisz pamiętać

Decydując się na sprowadzenie auta z USA, warto mieć na uwadze, że jest to przedsięwzięcie dość skomplikowane, a koszt całej operacji bywa niemały. Jednak bardzo często gra jest warta świeczki, a zaoszczędzone pieniądze idą w tysiące, a niekiedy nawet dziesiątki tysięcy dolarów. Ale aby tak się stało, musimy przygotować się na to, że trzeba będzie ponieść koszty wstępne tak udanej inwestycji. Jednym z nich jest oczywiście cło na samochody z USA, które trzeba zapłacić, gdy nasze auto wwozimy na teren państwa będącego członkiem Unii Europejskiej.


Wysokość cła – ile wynosi i co od niej zależy?

Aktualnie cło na samochody z USA wynosi 10% dla zdecydowanej większości sprowadzanych używanych aut. Cło jest zdecydowanie wyższe jedynie w przypadku samochodów ciężarowych i pickupów o wyjątkowo dużej przestrzeni ładunkowej – wówczas to 22%. Kluczową sprawą przy obliczaniu należnego cła jest wzięcie pod uwagę faktu, że opłaty tej nie nalicza się od wartości nominalnej umieszczonej w dowodzie zakupu auta, tylko od jego wartości celnej. Czym ona właściwie jest? To kwota, za jaką kupiliśmy nasz samochód powiększona o koszt jego transportu i ubezpieczenia aż do portu docelowego (będącego granicą Unii Europejskiej).

ford thunderbird

Od wartości celnej (a nie nominalnej) sprowadzonego auta naliczana jest też akcyza. Wynosi ona 3,1% wartości celnej w przypadku aut o pojemności silnika do 2000 cm sześciennych i 18,6% dla aut o pojemności silnika przekraczającej 2000 cm sześciennych. Z wielkością cła i akcyzy powiązana jest także wartość należnego podatku VAT, jaki będziemy musieli uiścić. Podatek VAT płacimy bowiem od wartości celnej dodatkowo powiększonej o cło oraz akcyzę. Warto pamiętać, że obowiązująca w Niemczech stawka podatku VAT jest o 4 punkty procentowe niższa od tej, jaką trzeba płacić w Polsce (19% wobec 23%), dlatego wysłanie auta statkiem do niemieckiej Bremy może przełożyć się na zauważalną oszczędność (wszystko zależy oczywiście od wartości sprowadzanego auta).

muscle car

Cło na samochody z USA – niezbędne dokumenty

Do odprawy celnej warto dobrze się przygotować; potrzebnych będzie kilka dokumentów. Pierwszym z nich jest dowód zakupu w postaci faktury; nie powinno w niej zabraknąć takich informacji, jak numer VIN, podstawowe dane auta – marka, typ, producent czy rok produkcji, a także dane osobowe oraz podpisy obu stron transakcji. Przy odprawie celnej niezbędny jest też odpowiednio wypełniony dokument własności, czyli tzw. Certificate od Title. Muszą się w nim znaleźć szczegółowe informacje na temat auta (numer VIN, numer rejestracyjny, dane techniczne), a także dane osobowe jego nowego właściciela; dokument ten wskazuje po prostu tytuł prawny danej osoby do opisanego w nim pojazdu. Nie obędzie się też bez deklaracji eksportowej nadawcy oraz deklaracji dotyczącej towarów niezabezpieczonych. Już po dopełnieniu czynności celno-skarbowych dowód odprawy celnej z portu w Unii Europejskiej warto trzymać w bezpiecznym miejscu – będzie niezbędny do rejestracji w Polsce samochodu sprowadzonego zza Oceanu.