• samochody z usa logo

Auta ze Stanów Zjednoczonych

Auta z Ameryki, zarówno te oldschoolowe, kolekcjonerskie, jak i monstrualne SUV-y czy też modele całkowicie współczesne, mają swoich wiernych fanów na całym świecie, także nad Wisłą. Auta ze Stanów Zjednoczonych zachwycają wielu Polaków, jednak większość z nas ogranicza się do podziwiania ich z daleka i snucia marzeń o posiadaniu auta z USA. To prawda, że większości modeli klasycznych bądź ultranowoczesnych nie można kupić w naszym kraju, ale swój amerykański sen można spełnić i tak. W jaki sposób? W sprowadzeniu do Polski wymarzonego modelu auta ze Stanów pomagają wyspecjalizowane firmy, takie jak California Motors.


Auta z Ameryki – nieograniczone możliwości

Dzięki takiej profesjonalnej pomocy w stosunkowo krótkim czasie można stać się posiadaczem legendarnego amerykańskiego klasyka, jak Pontiac GTO, Pontiac Tempest, Pontiac Trans Am, Buick Skylark, Ford Mustang, Chevrolet Camaro, Dodge Charger czy Rambler Rebel. Inna ciekawa opcja to zakup reprezentacyjnej limuzyny, takiej jak Cadillac Tiffany, Lincoln Town Car, Chrysler Limousine czy też inne auta z USA. Tego typu auto z USA można potem wykorzystywać do celów reprezentacyjnych, a także wynajmować na wieczory kawalerskie i panieńskie czy też imprezy urodzinowe. Z kolei auta retro (jak np. Austin Princess) mogą służyć jako niezwykle efektowne auta weselne. Ale auta z Ameryki to oczywiście nie tylko urzekające klasyki, to także szereg innych modeli – współczesnych, nowych i używanych, SUV-ów z napędem 4x4, jeepów, minivanów, pickupów, trucków, a także aut kempingowych. Takie auto z USA już niedługo może zaparkować pod twoim domem!

auto z USA Chevrolet

Tyle teoria. A jak wygląda praktyka? Które auta ze Stanów cieszą się wyjątkową popularnością wśród klientów z Polski? Zacznijmy od tego, że liczba aut sprowadzanych z zagranicy do Polski wciąż rośnie, a Stany – obok Niemiec, Francji, Japonii i Korei Południowej – należą do pierwszej piątki państw, z których Polacy przywożą używane auta. Na przykład w rekordowym styczniu 2018 roku zarejestrowaliśmy ich nad Wisłą ponad 77,5 tys., co oznacza wzrost o 18,5% rok do roku – wynika z danych Instytutu Badań Rynku Motoryzacyjnego SAMAR. Mowa tu o autach o dopuszczalnej masie całkowitej do 3,5 tony, a więc w znakomitej większości osobowych.


Najchętniej sprowadzane auta z USA w Polsce

A jak przedstawia się czołówka aut sprowadzanych do Polski ze Stanów? Pierwsze miejsce na liście popularności zajmuje łączący cechy rodzinnego kombi, crossovera i minivana Ford Fusion. Jest często wybierany ze względu na wygodę użytkowania, pakowność oraz stosunkowo niski koszt – zarówno zakupu, jak i eksploatacji. Drugi stopień podium zajęło natomiast Audi Q5 – wicelider rankingu najczęściej sprowadzanych do Polski używanych aut z USA. Reprezentacyjny SUV, produkowany od 2008 roku (w drugiej generacji od roku 2017) zachwyca przede wszystkim niezwykłym komfortem jazdy oraz funkcjonalnością zastosowanych rozwiązań, w tym – pojemnym bagażnikiem i ładownością rzędu 600 kg. W wyposażeniu dodatkowym Audi Q5 mogą znaleźć się też kamera cofania, szklany dach czy aktywny tempomat.

Pontiac

Warto wspomnieć, że już pierwsza generacja Audi Q5 odniosła w naszym kraju ogromny sukces – to właśnie ten model Audi był najczęściej wybieranym nad Wisłą nowym modelem tej marki; drugie miejsce zajmował natomiast pod względem sprzedaży w segmencie premium. Co ciekawe, w okresie późniejszym (rok 2012) zadebiutowało Audi Q5 hybrid quattro – pierwszy w segmencie premium SUV o napędzie hybrydowym z montowanym seryjnie akumulatorem litowo-jonowym. Sprowadzenie tańszego auta zza Oceanu jest szczególnie opłacalne właśnie w przypadku nowych pojazdów z wyższych segmentów, a różnica w cenie tego samego modelu w Polsce i Stanach może sięgać kilkuset tysięcy złotych!

Lincoln - auto z ameryki

Auta ze Stanów – inne popularne modele

Jakie jeszcze auta z USA w Polsce cieszą się dużym powodzeniem? Możemy wyróżnić kilka grup. Po pierwsze, są to produkowane w Stanach pojazdy z wyższej półki cenowej i jakościowej, takie jak BMW X6, Mercedes ML, Infiniti FX czy Lexus RX. To właśnie ich zakup w amerykańskiej, tj. niższej cenie może być wyjątkowo korzystny. Druga grupa to auta niedostępne w Polsce – mamy tu m.in. kultowe modele muscle cars z lat 60. i 70. XX wieku, a także imponujących rozmiarów amerykańskie SUV-y czy pickupy. Swoich amatorów znajdują m.in. hummery, fordy mustangi, chevrolety, cadillaki, chryslery czy jeepy... Autami chętnie sprowadzanymi z USA przez Polaków są też inne modele Audi (np. Audi Q7, Audi A5, nowsze modele Audi A4), BMW serii 3, Volkswagen Passat CC, Porsche Cayenne, Mazda 6 czy Toyota Prius.

Do zakupów za Wielką Wodą zachęcają przede wszystkim niezwykle atrakcyjne ceny amerykańskich aut w przeliczeniu na złotówki, świetne wyposażenie aut ze Stanów, czy też automatyczna skrzynia biegów w standardzie wielu z nich. Warto jednak pamiętać, że auto z USA ma zwykle silnik o większej pojemności, a co za tym idzie – zużywa więcej paliwa. Przed dokonaniem zakupu danego modelu warto też upewnić się, że w Europie nie będzie problemu z dostępem do części zamiennych.